Oddychamy w sposób naturalny, nie koncentrując się na tym. Dla większości z nas jest to czynność automatyczna, do której nie przywiązujemy zbyt wielkiej wagi. Prawidłowe oddychanie przez nos sprawia, iż powietrze dostające się do organizmu ogrzewa się, jest oczyszczane oraz nawilżane, a my możemy cieszyć się swobodnym oddechem. Co jednak zrobić w przypadku, gdy obserwujemy u kogoś, szczególnie u dzieci, nieprawidłowe oddychanie?

Przyczyny nieprawidłowego oddychania

Alergie i choroby dróg oddechowych należą do jednych z powodów, dla których oddychamy przez  usta – szczególnie w przypadku zmagania się z katarem oraz obrzękami błony śluzowej nosa.

Skutki nieprawidłowego oddychania

Oddychanie przez usta często można zaobserwować u dzieci. Może ono wynikać z infekcji, takich jak katar, bądź z może być związane z nieprawidłowościami rozwojowymi, takimi jak na przykład wada zgryzu. W takim wypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Oddychanie ustami może również doprowadzić do słabszego dotlenienia organizmu – wynika to z faktu, iż do płuc dostaje się mniej powietrza, niż w przypadku oddychania przez nos. Jednym ze skutków oddychania ustami jest również częstsze łapanie infekcji, gdyż powietrze doprowadzane do płuc przez usta nie ma szansy być odpowiednio filtrowane, jak w przypadku oddychania przez nos.

Zapobieganie

W przypadku infekcji, takich jak katar, warto zastosować sól morską, która udrożni nos i przyniesie ulgę zatkanemu noskowi maluszka, jak i dorosłemu. Preparaty można nabyć w sklepach internetowych, takich jak disnemar.pl, oraz w sklepach stacjonarnych. Jeśli problemy z oddychaniem przez nos występują u małych dzieci, warto ułożyć ich główkę odrobinę wyżej, aby mogły swobodniej oddychać noskiem. W przypadku większych dzieci należy przypominać o prawidłowym oddychaniu za pomocą nosa. Jeśli dziecko mimo upomnień nadal oddycha za pomocą ust, warto rozważyć wizytę u specjalisty, który pomoże nam zwalczyć ten nawyk i nauczyć dziecko prawidłowego oddychania. Warto pamiętać, iż prawidłowe oddychanie odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka i może decydować o stanie jego zdrowia oraz rozwoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ